20.09.2008 02:40

Autor: anca

Variete – “Zapach wyjścia”

Kategorie: Albumy polskie, Recenzje

Wykonawcy:


variete-okaadka.jpg Variete = różnorodność. I wszystko jasne. Muzyka tego zespołu to wariacje na temat takich muzycznych gatunków jak rock, jazz, muzyka elektroniczna… W dodatku jest to także rodzaj poezji śpiewanej. Nawiązań do innych odmian muzycznych znalazłoby się pewnie jeszcze mnóstwo, ale nie w tym rzecz. Chodzi o to co z takiego misz-maszu powstaje. W wyniku syntezy tych wszystkich wpływów, wbrew pozorom, tworzy się bardzo przejrzysta forma przekazu nowej jakości.

Ten bydgoski zespół istnieje już od 1983 roku. Początkowo w ich muzyce dominowało dosyć ciężkie gitarowe granie. Jednak ich styl ewoluował i obecnie brzmią sporo łagodniej, zrezygnowali z ostrych agresywnych riffów na rzecz delikatnie pulsującego podkładu, dzięki czemu dużo bardziej wyeksponowany jest w piosenkach tekst.

A słowa piosenek to wielki atut tej grupy. Wokalista, Grzegorz Kaźmierczak, jest autorem wszystkich tekstów, a są one jego wierszami. Nie inaczej jest także na najnowszej płycie “Zapach wyjścia”. Do pierwszego 1000 egzemplarzy dodany został jego tomik poezji “Bydgosz – Nowy Jork”. Na jego odwrocie krótko i zwięźle wyjaśnił czym się zajmuje i jaki ma cel: “Kiedyś postanowiłem, że będę śpiewał swoje wiersze, ponieważ formuła wieczorów autorskich i całego poetyckiego ceremoniału wydawała mi się martwa. I tak trwa do dzisiaj.” Faktycznie, jego sposób interpretowania poezji jest zgoła inny niż np. Grzegorza Turnaua czy Marka Grechuty, co nie znaczy wcale gorszy.

Najnowszej płyty słucha się ze skupieniem, ale i przyjemnością. Sensowne i staranne połączenie muzyki i tekstu. Absorbujące brzmienie i czytelny przekaz, podany w finezyjnej, kunsztownie przemyślanej formie, sprawiają, że płyta jest atrakcyjna pod każdym względem. Polecam, nie tylko wyrafinowanym słuchaczom.

Anna Lenarcik


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (18 głosów, średnio: 7,78 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.