12.10.2008 23:43

Autor: fl23

Sni Sredstvom Za Uklanianie – “1983 – 1986″

Kategorie: Albumy polskie, Recenzje

Wykonawcy:


sni-sredstvom-za-uklanianie.jpg Sni Sredstvom Za Uklanianie – “1983 – 1986″

Sni Sredstvom Za Uklanianie czyli Marzenia senne za pomocą środka do usuwania.  Innymi słowy – Tymon Tymański to nie tylko Kury, Miłość, ani yass.  W latach ‘80 Tymon razem z Piotrem Mertą i Bartkiem Szmitem założyli jeden z najciekawszych polskich post-punkowych zespołów.

Dopiero w tym roku ten wspaniały materiał, został na nowo wydany przez Biodro Records (materiał nagrano już w latach ‘90). Brzmi to trochę jak połączenie Joy Division z naszą rodzimą Siekierą – mimo, że Tymon nie miał takiej depresji jak Ian C. i nie penetruje w swoich tekstach tak mrocznych sfer życia jak Siekiera. Mocne partie gitary basowej, rozmazane akordy i stanowcza perkusja – czyli to co wszyscy lubimy i kochamy.

Jak na młodzieńczą twórczość, płyta jest bardzo dojrzała – oczywiście nie brakuje tu buntu ani młodzieżowej kontestacji, ale nie ma kabotyństwa, które jest tak charakterystyczne dla młodych punkowych zespołów… Z niektórych utworów Tymon musi być dumny – nie ustępują w niczym klasycznym zespołom post-punkowym.

“Młode ciała w wannie, młode ciepłe członki,  leżą tak bezradnie (…) witajcie domownicy, oto mój w wannie trup!”

Teksty Sni Sredstvom, są trochę poetyckie, trochę grafomańskie i bardzo w stylu lat ‘80, bez idei politycznych, nihilistycznie i o miłości, braku sensu i przyszłości. Cieszę się, że po dwudziestu latach Tymon Tymański radzi sobie dość dobrze, a jego twórczość jest o wiele weselsza niż kiedyś…

“Podałbym Ci dłoń gdyby tylko pasowała, lecz jestem leworęki, więc nie spotkamy się”.

Zauroczony tym wydawnictwem, czekam na kolejne archiwalne nagrania, które mam nadzieję niedługo ukażą się nakładem Biodro Records. Trzeba jeszcze wydać drugą część historii Sni Sredstvom Za Uklanianie, w której uczestniczył też Mikołaj Trzaska.

Filip Lech


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (17 głosów, średnio: 7,71 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.