10.06.2010 01:41

Autor: Krzysztof Kowalczyk

Laura Marling – “I Speak Beacuse I Can”

Kategorie: Albumy zagraniczne, Recenzje

Wykonawcy: |


laura_ispeak.jpg Laura Marling – “I Speak Beacuse I Can”
Virgin / 2010

Kolejny dowód na to, że angielska scena folkowa ma się coraz lepiej.

Z dużym zaciekawieniem czekałem na tę płytę, głównie ze względów na relacje, jakie łączyły Laurę Marling z Charlie’m Finkiem. W związku tych dwojga ludzi nie byłoby nic niezwykłego – nie od dzisiaj wiadomo, że osoby zajmujące się muzyką mają się ku sobie – gdyby nie fakt, że zespół Finka (Noah and the Whale) wydał w zeszłym roku świetne i niestety mocno niedocenione “The First Days of Spring”. Było ono czymś w rodzaju dziennika ukazującego zanik uczucia między Finkiem i Marling właśnie.

Emocjonalnego ekshibicjonizmu jest w “I Speak Beacuse I Can” mniej niż się spodziewałem. Marling woli raczej w swoich piosenkach snuć mroczne opowieści i tworzyć tajemnicze postaci, niż rozliczać się z przeszłością. Surowo brzmiąca gitara akustyczna i wzorowe aranżacje nadają utworom świeżości i naturalności. Dominujący nad całością kolor sepii sprawił, że “I Speak Because I Can” jest albumem wyrazistym i jest to największa zmiana w stosunku do debiutanckiego “Alas, I Cannot Swim”, któremu brakowało momentami charakteru.

Nie wspomniałem dotąd o innej rzeczy, która przemawia na korzyść wokalistki: jeśli w wieku 20 lat wydaje się drugi album, na którym znajdują się tak dobre piosenki jak “Devil’s Spoke” czy “Goodbye England (Covered In Snow)”, nie może to oznaczać niczego innego niż świetlaną przyszłość.

Krzysztof Kowalczyk


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (8 głosów, średnio: 8,00 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.