22.09.2009 07:42

Autor: zukosoczek

Karolina Tuz – “Pola Lawendowe”

Kategorie: Albumy polskie, Recenzje

Wykonawcy:


karolina-tuz-pola-lawendowe.jpg Karolina Tuz – “Pola Lawendowe”
Luna Music/2009

Poetycko-liryczno-bluesowe klimaty to chyba nie do końca moja działka. Może dlatego debiutancka płyta Karoliny Tuz “Pola lawendowe” nie urzekła mnie. Niemniej trzeba docenić umiejętności wokalne Karoliny i spójny nastrój płyty.

Karolina Tuz – dyplomowana pianistka i kompozytorka – dała się poznać jako wokalistka, a także producentka muzyczna. Przede wszystkim jednak kojarzona jest ze środowiskiem poetyckim, co daje się odczuć na debiutanckim krążku. Słowa do większości utworów napisała Marzena Sadocha, ale Karolinie zdarza się też aranżować poezję Haliny Poświatowskiej lub fragmenty Pisma Świętego.

“Pola Lawendowe” to duża dawka ciepłych, nastrojowych, popowych kompozycji. Poetyckie teksty, pełne melancholii (“Podejdź bliżej nawet jeśli/ zaboli i skóra spłonie/ można żyć bez skóry/ nie można bez miłości“) dobrze współgrają z wokalem Karoliny. Ciężko się przyczepić do poziomu tej płyty, ale na pewno nie do wszystkich ona przemówi. Do mnie nie przemawia. Może jestem za mało romantyczna, a może cenię sobie trochę inny rodzaj popu, bardziej elektroniczny i mniej pompatyczny.

Inna sprawa, że płyta “Pola Lawendowe”, mimo że przemyślana i spójna, wydaje się trochę monotonna. Po przesłuchaniu kilku pierwszych kawałków przestałam je odróżniać i płyta zlała mi się w melodyjną, poetycką całość. Wyróżniłabym jedynie utwór “Jeszcze rano”, który stanowi ładną interpretację poezji Poświatowskiej.
Myślę, że Karolina ma szansę na zaistnienie w polskiej medialnej przestrzeni. Tworzy muzykę przyjemną i na poziomie. Gdyby zaśpiewała na festiwalu w Opolu, pewnie odróżniłaby się od reszty nijakich polskich wokalistek. A mimo wszystko to chyba trochę za mało. Osobiście spodziewałam się czegoś więcej po ładnej, fioletowej okładce i obiecującym tytule.

Niestety lawenda w dużej ilości może znudzić.

Eliza Gaust


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (17 głosów, średnio: 7,35 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.