30.01.2011 00:13

Autor: Maria

Beth Ditto – “EP”

Kategorie: Albumy zagraniczne, Recenzje

Wykonawcy: |


bethditto-ep-cover.jpg Beth Ditto – “EP”
Deconstruction/2011

Akurat takie, żeby nie móc się uwolnić.

Znajomy pożalił się, że zagina mu się czasoprzestrzeń i czterech piosenek jest w stanie słuchać bez przerwy od kilku dni. Postanowiłam to sprawdzić. Uzależnienie postępuje. Zaczęło się niewinnie: od jednej piosenki z płyty “Temporary Pleasures” na  której pojawiła się Beth Ditto. Towarzystwo doborowe: oprócz niej, duet Simian Mobile Disco zaprosił na płytę Jamiego Lidella, Gruff Rhysa, Telepathe, Alexis Taylor, czy Young Fathers. Ale to z Beth zaiskrzyło na tyle, że postanowiła pod auspicjami zespołu, wydać solową płytę. Póki co, jest epka.

Tu pojawia się pytanie: czy można nazwać to wydawnictwo debiutem? Beth podpisuje produkcję własnym nazwiskiem, śpiewa bez zespołu, ale głos pozostaje ten sam. A jest to głos, który trudno pomylić z innym głosem. Stylistyka za to jest zupełnie inna. Wokalistka porzuca na chwilę punkowo-taneczne gitary i rockowy pazur, na rzecz syntezatorów i elektroniki.

Cztery utwory, które znalazły się na EP, wyprodukował James Frod, połowa Simian Mobile Disco. I to słychać. Muzyka na płycie to robota typowa dla Brytyjczyków: elektroniczne rytmy, często bez używania żadnych instrumentów muzycznych, czysta syntetyka. Do tego teksty i głos panny Ditto, dzięki którym całość brzmi mniej sztucznie. Płyta jest lekka, popowa (co nie znaczy, że płytka!) i bardzo dobrze brzmi. Niebanalny głos panny Ditto wibruje w uszach razem z pulsującą elektroniką. Teksty proste, czasem trochę oniryczne, lekko zaśpiewane.

Fani The Gossip mogą być rozczarowani brakiem pazura typowego dla Beth: kompozycje i wykonanie są subtelne, łagodne, bez krzyków i zadziorności. To duża odmiana dla wielbicieli zespołu, który NME określił “Najlepszym punk-rockowo-dyskotekowym zespołem planety”. Choć Gossip z płyty na płytę łagodnieje, od mrocznych patentów na początku kariery, do wprowadzenia elektroniki na “Music For Men”, zawsze słychać było gitary i zacięcie do tworzenia kompozycji na nich opartych. Znajdzie się jednak wielu, których szybko przekona nowa twarz Ditto. Z pewnością należą do nich stali bywalcy parkietów.

Maria Grudowska


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (10 głosów, średnio: 7,60 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.