09.07.2014 09:10

Autor: Michał Wieczorek

xxanaxx – “Triangles”

Kategorie: Albumy polskie, Recenzje, Rozkręcamy

Wykonawcy:


xxanaxx – “Triangles”
Warner Music/2014

Szybki awans.

W zeszłym roku wydali EP-kę dla niezależnej U Know Me Records, w tym – przeszli do majorsa, “Triangles” ukazała się nakładem Warner Music. Skąd ta zmiana?

Przede wszystkim stąd, że granie zaproponowane przez ten duet jest dziś po prostu modne. Efemeryczny, ulotny synthpop, obowiązkowo z wokalistką. Tego słucha dzisiaj modna młodzież. Nie ma co się tego wstydzić, ani o tym nie mówić. xxanaxx idealnie wpisują się w ten nurt. Klaudia Szafrańska śpiewa trochę dziewczęcym głosem melancholijne i rozluźniające piosenki napisane przez Michała Wasilewskiego (obytego w świecie miejskiej elektroniki; polecam jego wcześniejszy Projekt NOD). Nic więcej, bo nic więcej nie potrzeba.

Na początku mogli trochę zmylić, trójkąty w logo i tytule debiutu sugerują odchylenie w stronę witch house’u, ale zawartość płyty nie ma wiele wspólnego z tym krótkotrwałym gatunkiem. Może trochę dusznego klimatu i raz czy dwa podobnie wykorzystane sample, ale za ładne to wszystko na witch house. Więcej wspólnego mają z siostrzanym chillwave’em, zatopionym w miękkich pogłosach, rozmytych dźwiękach, lecz są za “zimni”, bliżej im do Szwecji niż rozgrzanej Kalifornii. Największą siłą warszawskiego duetu są piosenki. Nadadzą się i do radia, i na imprezę nad brzegiem Wisły w jednej z modnych knajp (to nie zarzut). Niezbyt odkrywcze, ale po prostu ładne. Jak xxanaxx kojące skołatane serce i umysł po całym dniu w wielkiej metropolii. Gdy już przeleci te dwanaście piosenek, chce się od razu do nich wrócić, ponownie zanurzyć się w relaksujących, elektronicznych, ale niepozbawionych ludzkiego pierwiastka piosenkach.

Michał Wieczorek


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (13 głosów, średnio: 8,08 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.