18.05.2016 09:31

Autor: Aneta Wieczorek

We Draw A – “Ghosts”

Kategorie: Albumy polskie, Recenzje

Wykonawcy:


We Draw A – “Ghosts”
Brennnessel Records/2016

Uwierz w duchy.

Piątek trzynastego to specyficzna, podobno pechowa data. Duet We Draw A (Radek Krzyżanowski i Piotr Lewandowski) niespecjalnie się tym przejął i wbrew przesądom wypuścił swoje duchy… Co się kryje za złowieszczym tytułem “Ghosts”?

Tematyka oscyluje wokół poważnych spraw, konkretnie śmierci (człowieka i uczuć). Sztuką jest tak zinterpretować te słowa, by całość poruszała, ale nie zabrzmiała nad wyraz pesymistycznie i depresyjnie. W tym przypadku się udało, muzycy poradzili sobie znakomicie. Jest niepokojący klimat, towarzyszące mu narastające napięcie (np. “Aurora”), do tego ukłon w stronę klasycznego, pulsującego techno (“Tilia”), romantyczne brzmienie (“Tomorrow”), przebojowość i klubowa zadziorność (“Lighthouse”). Nie ma dosłowności i przewidywalności. Kompozycje utrzymane są w konwencji muzyki elektronicznej, a momentami pojawia się senna, syntezatorowa melancholia na kształt charakterystycznego dla końcówki lat 80. dreampopu. Jednak bez względu na to jak jest w danej chwili – mniej albo bardziej przestrzennie, tanecznie, dynamicznie albo harmonijnie i niezależnie od formy, która bywa piosenkowa lub nie – każdorazowo wokal przebija się na pierwszy plan i umiejętnie zlepia wszystko w jedną, spójną całość. To duży atut. Można wpaść w trans, zamyślić się i po prostu zatopić się w dźwiękach.

O sobie mówią, że nie podążają za modą i nie gonią trendów. Panowie z We Draw A konsekwentnie brną w muzyczną rzeczywistość romantic techno, którą sami wykreowali. “Ghosts” to wielowarstwowa, usłana rozmaitymi emocjami, kreatywna kontynuacja tej wizji. Parafrazując tytuł popularnego filmu (“Uwierz w ducha”) wszystkim targanym wątpliwościami i każdemu niezdecydowanemu mogę śmiało powiedzieć: - uwierz w duchy… To bardzo interesujący i zarazem intrygujący album.

Aneta Wieczorek


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (6 głosów, średnio: 8,50 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.