22.12.2009 14:26

Autor: zukosoczek

Trzydwa%UHT – “Lista zakupów na miesiąc maj”

Kategorie: Albumy polskie, Recenzje

Wykonawcy:


trzydwauht-lista-zakupaw-na-miesiac-maj.jpg Trzydwa%UHT – “Lista zakupów na miesiąc maj”

Na debiutancką płytę “Lista zakupów na miesiąc maj” raciborskiej grupy Trzydwa%UHT przyszło nam trochę poczekać. A jednak niektóre kawałki, jak np. nagrodzony na Vena Music Festival “Międzywiersz”, znane były już wcześniej. W końcu mamy dopracowaną, studyjną całość. I chyba dla takiego efektu warto było poczekać.

Grupę Trzydwa%UHT polubiłam od samego początku, od kiedy usłyszałam gdzieś wspomniany już “Międzywiersz”. Urzekł mnie delikatny wokal Kasi Gierszewskiej i świetne, nieco poetyckie, teksty (także autorstwa Kasi). I ów liryczny, spokojny klimat w dalszym ciągu mnie urzeka.

“Lista zakupów na miesiąc maj” to zestaw wszystkiego tego, za co grupę można od razu polubić. Dostajemy bardzo spójną całość, która pokazuje, że Trzydwa%UHT to w pełni ukształtowany i obdarzony niepowtarzalnym charakterem muzyczny kolektyw.

Oczywiście, można doszukiwać się tu inspiracji Kasią Nosowską, zwłaszcza z wczesnego okresu działalności grupy Hey. Sama wokalistka przyznaje z resztą, że Hey w pewnym sensie ją wychował i ukształtował muzycznie. Ale nie jest zarzut, nie dostajemy przecież marnej imitacji możliwości Nosowskiej, przeciwnie – klimat przywodzący na myśl twórczość Heya to duży atut raciborskiego Mleka.

Na debiutancki krążek Trzydwa%UHT składa się dwanaście kompozycji, ciekawych zarówno dźwiękowo, jak i w warstwie tekstowej. Da się słyszeć, że Kasia Gierszewska lubi zabawę słowami, co w jej wykonaniu wypada nadzwyczaj dobrze (“Najlepiej kiedy spomiędzy słów/ wygląda mężny międzywiersz/ nie lubi zwrotów/ tych bez polotu/ przystaje z boku”). Nie jest to poezja spod znaku Marysi Peszek, a bardziej subtelne i wyważone podejście do słowa.

Teksty świetnie współgrają tu z kompozycjami muzycznymi, czasem wyraźnie rockowymi, innym razem bardziej jazzowymi. Ciekawie brzmi dynamiczny kawałek “Przyjdź mi do głowy” (“Przyjdź mi do głowy i skradnij jedną myśl/ weź sobie ze dwie z tych które są złe/ weź z tych do których wstyd przyznać się”). Innym razem, w “O miłości smakołyki”, robi się cieplej i bardziej nostalgicznie (“Wyprzytulać wszystko twoje/ szeptem wrzucać ci do uszka/ o miłości smakołyki”). Dobrze wypada też tytułowa “Lista zakupów na miesiąc maj”, zachęcająca do zapoznania się z całą resztą.

Grupa Trzydwa%UHT, określana często jako “liryczna alternatywa” to dobra propozycja dla wszystkich tych, którzy w muzyce cenią sobie nie tylko dźwięk, ale także (może przede wszystkim) słowo. Ale “Lista zakupów na miesiąc maj” to po prostu dobra płyta i aż szkoda, że póki co tak mało o Trzydwa%UHT słychać.
Dobrze, że grupa w końcu wyszła z szuflady i pokazała na co ją stać. Pozostaje tylko czekać na więcej.

Eliza Gaust


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (12 głosów, średnio: 6,75 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.