13.06.2009 20:03

Autor: Janek

To są goście ze Skandynawii? Nie wierzę!

Kategorie: Czytelnia, Przegląd muzyczny Janka Samołyka, Tylko u nas

Wykonawcy:


laid-back.jpg To są goście ze Skandynawii? Nie wierzę!

Stereotyp mówi, że mieszkańcy Skandynawii to zamknięci w sobie, chłodni ludzie. Paradoksalnie jedną z najczęściej puszczanych letnich piosenek wszechczasów nagrali skandynawscy muzycy. Ciągle nie wiecie o jaki utwór chodzi? “Sunshine Reggae” duetu Laid Back!

Od kiedy piszę o skandynawskiej muzyce, czasem ktoś mnie podpytuje, jaki jest mój ulubiony skandynawski utwór. Dla żartu zawsze odpowiadam, że mój ulubiony kawałek z tych rejonów to “Sunshine Reggae”. Taka odpowiedź zawsze wywoływała uśmiech połączony z niedowierzaniem. To jednak prawda. Tę piosenkę nagrali Duńczycy z zespołu Laid Back. Wartość artystyczna utworu jest raczej znikoma, ale ma on inne walory. Melodia wpada jednym uchem i nie chce wylecieć drugim, brzmienia są nieinwazyjne, zaś tekst tak prosty, że idealnie nadaje się do uczenia dzieci angielskiego. Te cechy sprawiają, że piosenkę wciąż bardzo łatwo usłyszeć w radio. A teraz coś, co mnie zaskoczyło. Podobno “Sunshine Reggae” wyjątkowo cenią sobie zawodowi kierowcy, dla których kawałek spełnia funkcje relaksacyjne.

Przygotowując się do napisania felietonu, postanowiłem odnaleźć teledyski Laid Back na YouTube. O ile cały poprzedni akapit mogłem sobie darować w myśl zasady “jaki jest koń, każdy widzi” (albo raczej słyszy), teledysk do “Sunshine Reagge” jest mało znany w Polsce. Dawno się tak nie ubawiłem, oglądając wideoklip na YouTube. Zachęcam wszystkich czytelników do odrzucenia powagi i obejrzenia modelowego niskobudżetowego teledysku w tropikach. Jest kuriozalnie, ale śmiesznie.

Przez wiele lat sądziłem, że Laid Back to grupa jednego przeboju. Myliłem się! Panowie popełnili trzy hity. Co więcej, każdy z nich był w zupełnie innym klimacie. Na początku lat 80., poza kawałkiem, który zdominował tekst, grupa wylansowała piosenkę “White Horse” z nieśmiertelnym sformułowaniem “If you want to be rich, you’ve got to be a bitch“. Po kilku latach mniejszego zainteresowania duetem, zespół zdobył kolejne 5 minut sławy za sprawą piosenki “Bakerman”. Jest to przyzwoity utwór. Klip do niego stworzył sam Lars Von Trier.

Co Tim Stahl i John Guldberg porabiają w ostatnich latach? Między innymi zajęli się pisaniem muzyki filmowej. Z sukcesem. Za soundtrack do obrazu “Flyvende Farmor” otrzymali nawet duńską nagrodę filmową – Roberta.

Spodobało Ci się? Zobacz również:

Bakerman

White Horse

High Society Girl

Janek Samołyk

tekst pochodzi z portalu www.skandynawia.pl
Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.