04.11.2009 00:41

Autor: Ola

The Do – “A Mouthful”

Kategorie: Albumy zagraniczne, Recenzje

Wykonawcy:


the-do-a-mouthful.jpg The Do – “A Mouthful”
Get Down/2009

Ostatnio w muzyce mamy wiele ciekawych nowości. Jedną z nich jest The Do, francusko-fiński duet tworzony przez Dana Levy’ego i Olivię Bouyssou Merilahti. Początki ich muzycznej znajomości sięgają współtworzenia ścieżki dźwiękowej do filmu Empire of the Wolves.

W dzisiejszym wysypie nowych albumów zespołów, które dążą do stworzenia czegoś nowego i bawią się muzyką, ciężko znaleźć coś naprawdę dobrego. W większości mamy do czynienia z niewartym uwagi nieudanym eksperymentem. W przypadku The Do jest inaczej…

W zeszłym roku wydali debiutancki krążek “A Mouthful”, który jest mieszanką folku z gitarowymi brzmieniami spod znaku indie. Całość jest przyprawiona przyjemnym wokalem, który idealnie nadaje się do takich melancholijnych dźwięków. Przy pierwszym kontakcie z tą płytą odnosi się wrażenie zagłębiania w popowe piosenki, których dostarczają nam komercyjne stacje muzyczne, lecz z każdym następnym powrotem do niej zdanie o duecie diametralnie się zmienia. Nie mamy tym razem do czynienia z zespołem, który można otagować “indie”, bo nic innego nie pasuje, a słuchają tego szukające ciekawej nazwy zespołu nastolatki, nie z zespołem jednej płyty, papką, na której każdy utwór brzmi tak samo i różni się jedynie troszkę zmienionym brzmieniem gitar i odpowiednio męczącym wokalem. W twórczości The Do słyszmy wszystko co na dzień dzisiejszy daje nam dobra muzyka alternatywna. Są smyczki, gitary, mieszanka folku, trip hopu, indie, alternatywy.

Z ich debiutem otrzymujemy coś nowego, całkiem niespotykane lub jeżeli spotykane, to bardzo rzadko, brzmienia, które otwierają nam uszy na inne gatunki muzyczne, ciekawią i zachęcają do siebie. Ich utwór “On My Shoulders” został wykorzystany w reklamie firmy Oxford (zobacz). Cały album tworzy miłą, lekką i przyjemną dla ucha kompozycję, która ma potencjał na powtórzenie sukcesów zespołów takich jak Kings of Convenience czy CocoRosie .

Mam nadzieje, że również w Polsce debiut The Do zostanie należycie doceniony i zapoczątkuje chęć do odkrywania nowych nurtów muzycznych. Niestety “A Mouthful” jest u nas dostępne dopiero od niedawna.

Ola Rostkowska


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (9 głosów, średnio: 6,33 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.