24.07.2008 10:56

Autor: przemek

Tak to się nie zdarza zazwyczaj… – polski Organizm

Kategorie: Czytelnia, Felietony

Wykonawcy:


OLYMPUS DIGITAL CAMERA         Tak to się nie zdarza zazwyczaj… – polski Organizm

Polska muzyka jest inna, może być na światowym poziomie (Portugalczyk się zachwycił!). Tekst po polsku – ważne, muzyka – nic na siłę nienaśladująca. Dla mnie to dowód, że trzeba szukać, a odnajdziemy coś pięknego na rodzimym podwórku.

W poczuciu obowiązku, że projekt uwolnijmuzyke.pl powinien być po brzegi wypełniony tekstem – przecież treść już jest indeksowana w google! Ogólnie trzeba się martwić, żeby ktoś nas znalazł w sieci i inne straszne rzeczy. Z tego zamartwiania się (no może miałem ważniejsze powody do martwienia się) postanowiłem przedstawić swój świat wewnętrzny na przykładzie utworu “Piątek” zespołu Organizm.

Niedziela wieczór. Smutek i dekadencja. A ja zamiast płakać przy dźwiękach fortepianu Cat Power lub wyładowywać stres przy muzyce Joy Division postanowiłem zagłębić się w dźwięki Organizmu. Zespół wydał jedną płytę. Ciekawą. Opinie znalezione na last.fm przekonują do zapoznania się. Do utworu “Piątek” popchnął mnie komentarz Portugalczyka, który w zachwycie rozpisywał się na temat tegoż utworu. Mnie porwał przekaz zawarty w tym krótkim utworze (pewnie Portugalczyka nie, bo nie zrozumiał za wiele). Zgodzę się z jeszcze jednym komentarzem, który przeczytałem – jest to wreszcie coś innego niż papka w stylu Renton. Polska muzyka jest inna, może być na światowym poziomie (Portugalczyk się zachwycił!). Tekst po polsku – ważne, muzyka – nic na siłę nienaśladująca. Dla mnie to dowód, że trzeba szukać, a odnajdziemy coś pięknego na rodzimym podwórku. No i przytoczę wypowiedź mojej koleżanki napisaną przy okazji recenzowania albumu Lao Che (pewnie mnie zabije za to): “Szkoda, że tak mało jest u nas zespołów, które nie boją się artystycznego ryzyka i bawią się tym, co robią.” Bulszit. Posłuchajcie “Piątku” – zrozumiecie.

Organizm to debiutanci – wydana na początku 2008 roku “Głową w dół” to dawka solidnego rockowego grania. Znajdziecie ich również na składance “Warszawa. Tribute to Joy Division”.

Organizm – Głowa

Organizm – Teraz

A moja samotność pachnie czereśniami…
Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.