03.07.2009 14:48

Autor: zukosoczek

Regina Spektor – “Far”

Kategorie: Albumy zagraniczne, Recenzje

Wykonawcy:


regina-spektor-far-album-art.jpg Regina Spektor – “Far”

Regina Spektor, pochodząca z Rosji, a mieszkająca w Nowym Yorku wydała właśnie piąty album, zatytułowany “Far”. Po dość nietypowym “Soviet Kitsch” i bardziej stonowanym “Begin to Hope” kolejny krążek wydaje się nadzwyczaj konwencjonalny i, nie bójmy się tego słowa, popowy.

“Soviet Kitch” urzekał ekspresyjnymi eksperymentami z własnym głosem i wszelkimi instrumentami. Regina pokazała, że ma ogromne możliwości wokalne i że nie boi się poszukiwań własnej formy wyrazu. Po tym szalonym debiucie przyszedł czas na “Begin to Hope”, który można chyba nazwać okresem przejściowym między tym co kiedyś, a tym co dziś. Już wtedy było bardziej popowo i luźno, ale dopiero teraz, po trzech latach dostajemy krążek w pełni przemyślany, spójny w swojej lekkości i wyraźnie pokazujący niepowtarzalny styl Reginy.
“Far” zaczyna się melodyjnym kawałkiem “The Calculation”, będącym wesołym wprowadzeniem w cały klimat płyty. Potem ballada “Eet” – przywodząca mi na myśl dokonania Tori Amos. Następnie “Blue Lips” – osobiście mój ulubiony kawałek na całej płycie, po czym dostajemy lekki i rytmiczny “The Folding Chair”. Kolejny utwór – “Machine” i kolejna świetna kompozycja, eksponująca niezwykły wokal Reginy. Są też inne ballady, jak promujące cały krążek “Laughing With”, ale są też kompozycje przypominające o Reginie z “Soviet Kitsch”, jak np. “Dance Anthem of the 80s”.

Mogłabym tak wymieniać bez końca, bo na “Far” po prostu nie ma gorszych momentów. Każdy utwór wciąga swoją melodią i zapada w pamięć. Słuchając nowego krążka Reginy nawet przez chwilę się tą muzyką nie znudziłam. Nie jest to płyta z rodzaju tych, które lecą sobie gdzieś w tle i nie przeszkadzają swoją obecnością. Przeciwnie – “Far” domaga się naszej uwagi, składnia do wsłuchania się w całość. Całość różnorodną, ale dzięki stylowi wokalistki bardzo spójną zarazem.

Wygląda na to, że Regina, po dość niepokornych dźwiękowych poszukiwaniach uspokoiła się i postanowiła już więcej nie buntować się przeciwko melodiom. Efekt jest naprawdę świetny.

Eliza Gaust


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (22 głosów, średnio: 7,82 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.