21.06.2009 15:21

Autor: Krzysztof Kowalczyk

Przewodnik festiwalowy

Kategorie: Czytelnia, Felietony, POLECAMY


animal-collective-my-girls.jpg Przewodnik festiwalowy

Okres festiwalowy już się rozpoczął, a w tym roku dzieje się wyjątkowo dużo. Uporządkowaliśmy muzyczną mapę Polski i stworzyliśmy przewodnik po festiwalach, który pomoże Wam nie przegapić ciekawych dźwięków.

Rok 2009 jest rokiem wyjątkowy dla polskich miłośników muzycznych doznań. Nigdy przedtem nie było możliwości wyboru z tak długiej listy różnorodnych festiwali, oferujących zarówno największe światowe gwiazdy, jak i wykonawców popularnych wśród bardziej niszowej publiczności. Kilka już wcześniej imponujących swoim rozmachem wydarzeń stało się jeszcze większymi, tak jak rozrastające się do długości 4 dni Heineken Open’er Festival  i OFF Festival. Inne, które dopiero zaczynają się rozwijać, też z roku na rok zdają się podwyższać swój standard. Wystarczy spojrzeć na Jarocin Festival; kto w roku 2005 (kiedy to impreza została reaktywowana) mógł przewidywać, że cztery lata później jej line-up zostanie zapełniony przez tak znakomitych wykonawców jak Editors czy Animal Collective? Ciekawa powinna być także, biorąc pod uwagę zeszłoroczną edycję, łódzka Vena. Co prawda żaden artysta nie został jeszcze ogłoszony, ale zgodnie z przyjętym przez organizatorów założeniem, zapewne będzie nam dane zobaczyć kilka brytyjskich gwiazd muzyki gitarowej.

myslovitz.jpg W tym roku na kulturalnej mapie Polski pojawiło się też kilka nowych przystanków. Już za niespełna tydzień odbędzie się po raz pierwszy Szczecin Rock Festival. Mimo że zestaw zespołów jest dość dziwny, ponieważ obok dwóch scenicznych trupów w rodzaju Limp Bizkit, pojawią się zespoły naprawdę dużego formatu, czyli Manic Street Preachers i Kaiser Chiefs. Do tego zagra kilka sztandarowych przedstawicieli rodzimej sceny, w tym np. Myslovitz. Dość zagadkowo rysuje się również charakter MTV Gdańsk Dźwiga Muzę, na którym obok Black Rebel Motorcycle Club, wystąpią maskotki “muzycznej” telewizji pod postacią Afromental. Należy też dodać, że mamy już za sobą debiut krakowskiego Selector Festival, który odniósł wielki sukces i wygląda na to, że jego kolejne edycja będą się starały stawać w szranki z Open’erem.

Wobec tego mariażu gatunków muzycznych, atrakcji i klimatu organizowanych wydarzeń, każdy powinien coś znaleźć dla siebie. Nieważne czy interesuje was elektronika (AudioriverSacrum Profanum), trochę cięższe i mroczniejsze granie (Castle PartyHunter Fest), a może stawiacie na jazz (Warszawa Summer Jazz Days i Ladies Jazz Festival) – propozycji na spędzenie wolnego czasu przy jakichś konkretnych dźwiękach jest tyle, że można się pogubić. Dlatego też stworzyliśmy mapę festiwali. Staraliśmy się zamieścić na niej jak największą ich ilość, koncentrując się na tych ważnych i ciekawych. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że wiele imprez pominęliśmy, ale będziemy starać się w miarę możliwości  uzupełniać naszą mapę. Znajdziecie na niej podstawowe informacje dotyczące m.in. terminu danego eventu, jego lokalizacji i oczywiście artystów, jacy na nim wystąpią.

Mamy nadzieję, że nasza mapa pozwoli Wam lepiej ułożyć Wasze muzyczne plany, być może i odkryć interesujące festiwale, o który wcześniej nie mieliście pojęcia. Tak czy inaczej, do zobaczenia pod scenami w całej Polsce!

Krzysztof Kowalczyk

przewodnik festiwalowy

Pierwszy przewodnik po polskich festiwalach.
Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.