11.08.2009 09:48

Autor: przemek

Prząśniczki – “Pokolenie Wigry III”

Kategorie: Albumy polskie, Recenzje

Wykonawcy:


przasniczki.jpg Prząśniczki – “Pokolenie Wigry III”
Biodro Records/2009

Choć dokonania muzyków mają teraz szansę trafić do szerszego grona, to nadal ta sama bezpardonowa alternatywa.

Melduję, że prząśniczki odeszły od swych wrzecion, chwyciły w ręce instrumenty i dokonały zintensyfikowanego ataku na błony bębenkowe. Po 14 latach bytowania w undergroundzie, niepokorni łódzcy muzycy wydali swą pierwszą płytę długogrającą. Fanów należy jednak uspokoić, a zapał krytyków do zachłyśnięcia się świętym gniewem przyhamować. Choć dokonania muzyków mają szansę trafić do szerszego grona odbiorców, nie oznacza to jednak, że zespół wystąpi na festiwalu w Sopocie. To nadal ta sama bezpardonowa alternatywa.

“Pokolenie Wigry III” zaczyna się od dowcipu z brodą. Oto bowiem techniczny zespół przygrywa siermiężną punkową nutę, co w 2009 roku bawi już średnio. Na szczęście dalej jest już tylko lepiej. Prząśniczki dokładają wszelkich starań, by uniknąć zaszufladkowania w konkretnym gatunku muzycznym – łączą rock we wszystkich jego postaciach z jazzem, folkiem, muzyką filmową, bluegrassem i noisem. W ich utworach brutalizm miesza się z finezją, a wszystko to suto ukraszone jest starą, dobrą improwizacją.

Muzyczne wojaże zespołu budzą nieodparte skojarzenia z twórczością Franka Zappy. Skojarzenia są nieprzypadkowe, wszak łodzianie zasłynęli udziałem w koncercie “Zapparcie, czyli skutki uboczne jedzenia żółtego śniegu”, poświęconemu pamięci amerykańskiego muzyka, oraz niemieckim festiwalu Zappanale. Na tym jednak nawiązania i inspiracje się nie kończą. I tak na przykład w utworze “Poorfisha” przebrzmiewają spaghetti-westernowe motywy muzyczne, “Dziewczyny są jak kwiaty” sprawiają wrażenie wariacji na temat psychodelicznego rocka w wydaniu Urial Heep czy Blue Öyster Cult, a “Poster ze św. Krzysztofem”, gdyby tylko wycharczeć go po angielsku, mógłby spokojnie znaleźć się na “Rain Dogs” Toma Waitsa. W przypadku tego ostatniego nie ma się zresztą czemu dziwić ? nagrywanie płyty w “Studiu im. Toma Waitsa” do czegoś zobowiązuje.

Warstwę muzyczną płyty dobrze uzupełniają absurdalne teksty. Są sprawnie skrojone, prześmiewcze i niewymuszone. Przywołując umiejętności skrajnej nadinterpretacji, z których kształtowania tak słyną polskie szkoły, można doszukać się w nich nawet komentarza społecznego, jak na przykład świadectwa zmęczenia wyścigiem szczurów w “Liście motywacyjnym”, czy obnażania mechanizmów działania show-biznesu w “Św. kiju od szczotki”. W przypadku Prząśniczek jest to jednak mylny trop. Ekipa Suavasa po prostu dobrze bawi się muzyką i tekstami. Miło zresztą wiedzieć, że istnieją jeszcze w Polsce około-rockowi muzycy, którzy swą twórczością nie chcą zbawiać świata, uświadamiać mas i wynajdować szczepionki na AIDS.

“Pokolenie Wigry III” pomimo że utrzymuje wysoki poziom, posiada jedną zasadniczą wadę – jest dosyć wtórna. Nie da się ukryć, że pod tym względem zespołowi nieco zaszkodził zbyt długi czas spędzony w podziemiach. Wszystko, co łodzianie pieczołowicie zaplanowali i zaprezentowali na albumie, gdzieś już kiedyś było, zwłaszcza w niezliczonych projektach Tymona Tymańskiego. Członkom zespołu nie powinno to jednak spędzać snu z powiek, a fanów alternatywnych dźwięków zniechęcać do zakupu płyty. W końcu trudno oczekiwać, by każda płyta była rewolucyjna i trzęsła rynkiem muzycznym w posadach. A w ostatecznym rachunku krążek Prząśniczek to kawał solidnego, mięsistego grania. Z czystym sercem polecam.

Dawid Głownia
netbird-baner-400pix-ver1.jpg


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (9 głosów, średnio: 6,89 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.