06.11.2008 19:28

Autor: anca

Płyny – “Rzeszów – St.Tropez”

Kategorie: Albumy polskie, Recenzje

Wykonawcy:


payny-rzeszaw-sttropez.jpg Płyny – “Rzeszów – St.Tropez”

Dość długo osłuchiwałam się z tą płytą przed przystąpieniem do pisania. Przede wszystkim dlatego, że szukałam jakiegoś wspólnego mianownika, który mógłby się zawrzeć w jednym, ale konkretnym zdaniu opisującym jaka właściwie jest ta muzyka. Nie znalazłam go. Odkryłam natomiast całe mnóstwo składowych elementów, które połączone w różnych proporcjach, porozsiewane na całym krążku, dają po prostu muzykę Płynów.

Początkowo wydaje się, że wszystko brzmi podobnie. Pozory – więcej tu eklektyzmu niż spójności, co niekoniecznie musi być wadą. Może jedynie pod względem tempa piosenki niewiele się różnią: większość utrzymana jest w umiarkowanym.

Jaki to gatunek? Najwięcej tu popu, ale widoczne są odniesienia do muzyki gitarowej, jazzowej (zwłaszcza improwizowany “Difficult Listening”), nu-jazzowej, latino, a nawet reggae. Inspiracje są całkiem czytelne – jest wymieniony w piosence “Rower Kosmos” David Bowie i Manu Chao, którego echa “Bongo Bong” pobrzmiewają w “Etui” i “Chińskim szajsie”. Dostrzegam także analogie z polskim zespołem Kobiety (damski i męski wokal, podobne brzmienie – nie uwzględniając sekcji dętej). Utwór “Communication Breakdown” natchniony jest przez Joplinowskie ragtime’y, “Warszawa Wschodnia” z kolei rosyjską piosenką poetycką.

Warstwa muzyczna zdaje się być lekka, łatwa i przyjemna (no, może poza ostatnim punktem na krążku – “Difficult Listening”, którego nazwa zabawnie oddaje różnicę w charakterze między tymże fragmentem a resztą płyty). Jednak dodatkowego smaku muzyce Płynów nadają niesztampowe i figlarne teksty, opowiadające (podobnie jak poprzednia płyta) głównie o Warszawie. I właśnie ten subtelny sposób, w jaki zespół przemyca różne dowcipne, nieraz wręcz ironiczne skojarzenia (zarówno w warstwie muzycznej, jak i w tekstach), nie do końca widoczne za pierwszym razem, ale ujawniające się w miarę poznawania całego materiału, jest nader uroczy.

Płyta “Rzeszów – St.Tropez” ujęła mnie swoją pozorną prostotą, która tak naprawdę okazuje się tylko złudnym wrażeniem, po uważnym wysłuchaniu całości błyskotliwego materiału. Parę razy, czytając o muzyce, natknęłam się na określenie “inteligentny pop”. Myślę, że akurat do Płynów, jak rzadko do którego zespołu, termin ten pasuje idealnie.

Anna Lenarcik


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (27 głosów, średnio: 7,19 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.