24.09.2008 02:30

Autor: przemek

Peter Bjorn and John – “Seaside Rock”

Kategorie: Albumy zagraniczne, Recenzje

Wykonawcy:


seasiderock.jpg Peter Bjorn and John – “Seaside Rock”

Dźwięki z wybrzeża

Myślisz, że już niczym nie zaskoczy Cię trzech facetów z wybrzeża? Po chwytliwym kawałku “Young Folks” można by się zastanawiać czy będą w stanie jeszcze czymś zaskoczyć. Jednak nowa płyta “Seaside Rock” działa wręcz hipnotyzująco.

Już pierwszy kawałek “Inland Empire” nie pozostawia obojętnym. Piosenka promująca krążek jest klimatyczną esencją, łączącą orientalizm, elektronikę  i dźwięki codzienności. Cały album to granat, z którego ktoś wyciągnął zawleczkę. Zastanawiasz się tylko kiedy wybuchnie. Na taką delikatnie tłamszoną dawkę energii składa się niezwykłe połączenie elektroniki z nietypowymi instrumentami. “Inland Empire” przypomina trochę podchody na polu minowym, a dochodzący nie wiadomo skąd dźwięk bałałajki dodaje całości pikanterii i tajemniczości. Dźwięk bębnów i ilość elektronicznych efektów sprawiają, że utwór ten zadziwia kunsztownością niczym barokowy obraz.

“Seaside Rock” to płyta pełna niepokoju, poszukiwań, różnorodności klimatów. Możnaby powiedzieć, że chłopcy ze Szwecji grają klasyczny rock z lat 60-tych. Ale byłoby za prosto. “Barcelona” spowodowała, że poczułam się zagubiona. Początkowo to ciepły, kojący kawałek pełen dźwieków fortepianu, dzwoneczków, ale klimat jednak szybko się zmienia. Szum morza i dające się coraz wyraźniej słychać bicie bębnów budzi niepokój. Ludzkie głosy, dźwięk upadających przedmiotów niezwykle działają na wyobraźnię. Peter, Bjorn i John do perfekcji opanowali sztukę zabawy z słuchaczem co sprawia, że poczułam się troszkę jak małe dziecko, któremu ktoś daje i odbiera lizaka.

Także “Wycieczka na ryby” (“Erik’s Fishing trip”) nabiera lekko idyllicznego wymiaru, choć głos starszego mężczyzny przewijający się przez cały utwór powoduje zamęt. Taka właśnie jest nowa płyta chłopców z wybrzeża, Peter’a, Bjorn’a i John’a – zaskakująca i nowatorska i pełna orientalizmu. I cóż, że ze Szwecji!

Ania Forma


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (9 głosów, średnio: 7,00 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.