04.09.2010 21:29

Autor: Michał Wieczorek

Karen Elson – “The Ghost Who Walks”

Kategorie: Albumy zagraniczne, Recenzje

Wykonawcy:


karen-elsoncover.jpg Karen Elson – “The Ghost Who Walks”
Third Man/2010

Jack White to ma szczęście. Nie dość, że jest jednym z najbardziej utalentowanych muzyków ostatnich lat, to jeszcze jego druga żona nie tylko ładnie wygląda, ale i całkiem nieźle śpiewa.

Karen Elson nagrywała płytę oczywiście pod czujnym okiem męża, co słychać bardzo wyraźnie. Ciepłe, analogowe brzmienie, atmosfera sprzed kilkudziesięciu lat, czasem pojawi się charakterystyczna gitara (“The Truth Is In The Ground”), czasem perkusja zagra jak na debiucie Dead Weather (“Pretty Babies”). Trzeba jednak przyznać, że te wszystkie zabiegi współgrają z piosenkami Karen, która same w sobie są bardzo retro.

Elson nie ma szczególnie imponujących warunków wokalnych i dobrze o tym wie, stawiając przede wszystkim na klimat. Klimat rodem z lat 50. i 60. oraz romantycznych opowieści o duchach, co widać już po okładce i tytule płyty. “100 Years From Now” to podróż w czasy jeszcze wcześniejsze, do początków XX wieku i trzeszczących ebonitowych płyt.

Romantyczną historią jest “Stolen Roses”, które nie tylko w tytule przywołuje wielki hit Nicka Cave’a i Kylie Minogue. Podobnych skojarzeń na “The Ghost Who Walks” jest więcej – “Lunasa” zbliża Elson w eteryczne rejony zajmowane przez Isobel Campbell. Szkotka pojawia się także w kontekście innego aspektu tej płyty: country i knajpiany blues, czyli znów wracamy do Jacka, który w tych klimatach czuje się najlepiej. Wreszcie folkowość całego przedsięwzięcia naturalnie kieruje myśli w stronę “The Divine Comedy” Milli Jovovich.

Na koniec warto się zastanowić, na ile to płyta Elson, a na ile jej męża, który odcisnął na tym albumie swoje bardzo mocne piętno. Jack na pewno zrobił taką płytę, jaką chciał. A Karen? Pewnie też, choć następnym razem proponowałbym zmianę producenta dla odświeżenia pomysłów.

Michał Wieczorek


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (6 głosów, średnio: 6,00 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.