15.06.2008 14:06

Autor: przemek

Lao Che – “Gospel”

Kategorie: Albumy polskie, Recenzje

Wykonawcy:


gospel.jpg

Gospel inny niż wszystkie

Po mrocznych “Gusłach” i poruszającym “Powstaniu Warszawskim” Lao Che znów zaskakuje i udowadnia, że drugiego takiego zespołu na polskim rynku muzycznym nie ma. Trzeci w ich dorobku album “Gospel” to swobodne i radosne granie inspirowane… Biblią.

Szalony pomysł – połączyć radosne dźwięki niczym wzięte z kreskówek, gospelowe chórki i teksty traktujące o Bogu. Ale proszę się nie obawiać – nie znajdziemy tu kościelnego zadęcia i pielgrzymkowych songów. “Gospel” składa się z dwunastu kawałków, stanowiących połączenie literackości (jak zwykle zespół bawi się w cytowanie innych znanych tekstów) i językowej swobody. Mamy więc rozmowę ze Stwórcą (“nie będę do Pana telefonował?”), dalej: “Bóg zapłać” stylizowane na gospel z chórkiem wykrzykującym “daj mi!”. Czasem jest zabawnie i zaskakująco (“Krystian daj spokój, nie warto się wychylać” – skierowane do wiadomego odbiorcy z Nowego Testamentu), czasem refleksyjnie (“Ty człowiek jesteś?”).
Warstwa muzyczna albumu także pełna jest niespodzianek. Przeważają: szybki rytm i lekkie dźwięki, ale niekiedy robi się ostro i rockowo.

Widać, że Lao Che wzbrania się przed wpisaniem w jeden nurt muzyczny i oddaje się radosnym eksperymentom z brzmieniami. I trzeba przyznać, że świetnie się tego słucha. Być może “Gospel” zdziwi fanów płockiej grupy swoją lekkością i radosnym przesłaniem tej muzyki. Ale nie jest to zarzut, przeciwnie – to bardzo dobrze, że zespół nie poprzestaje na wypróbowanych schematach i ciągle sprawdza się w coraz to nowej stylistyce.

Widać, że chłopaki z Lao Che mają ogromną frajdę z muzyki, którą tworzą i ta radość udziela się nam – słuchaczom. Szkoda, że tak mało jest u nas zespołów, które nie boją się artystycznego ryzyka i bawią się tym, co robią. Ciekawe, czym jeszcze zaskoczy nas “Spięty” z kolegami… Bo o to, że znów powieje świeżością, jestem absolutnie pewna.

Eliza Gaust


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (26 głosów, średnio: 7,77 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.