29.10.2008 11:11

Autor: anca

Friendly Fires – “Friendly Fires”

Kategorie: Albumy zagraniczne, Recenzje

Wykonawcy:


friendly-fires-cover.jpg Friendly Fires – zespół, na który warto zwrócić szczególną uwagę. To trio z Wielkiej Brytanii posiada niewątpliwie zdolność pisania przebojów. Gdy usłyszałam singiel promujący ich debiutancki album, miałam przeczucie, że to będzie coś ciekawego. Po usłyszeniu kilku piosenek z MySpace, byłam już tego pewna. Uwaga, bo kiedy już się wrzuci tę płytę do odtwarzacza, nie można się z nią rozstać!

Jest radośnie, optymistycznie i tanecznie. Trochę rocka, sporo elektroniki, popowe melodie, funkujące rytmy, pomysłowe aranże, dopełniające chórki. Na brzmienie zespołu ponoć największy wpływ wywarły nagrania soulowego wokalisty – Prince’a oraz DJ-a Carla Craiga. Jak widać i słychać, stwierdzenie to nie jest bezpodstawne. Wyrazisty rytm (nadawany poprzez nietuzinkowy zestaw perkusyjny, w którym w każdej niemal piosence na plan pierwszy wybijają się odgłosy cowbelli i agogo) oraz elektroniczne smaczki są wizytówką brzmienia zespołu.

Swoją stylistyką Friendly Fires wpisują się w jakże modny ostatnio nurt electro-indie. Mimo iż obecnie obserwuje się zatrzęsienie tego typu kapel, to zespół ten zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. Czym? Weźmy np. “Paris” – piosenka skomponowana w tak frapujący sposób, że uzależnia już po pierwszym przesłuchaniu. Nie wiem, czy to dzięki zestawieniu 2 niezależnych pulsów (już od początku wbijają się w głowę miarowe uderzenia syntezatora, na których tle wchodzi dość skomplikowana warstwa perkusyjna)? Czy może dzięki uroczemu tekstowi? Czy wpadającej w ucho melodii? Czy wszystkiemu temu naraz? Po prostu – ma w sobie “to coś”. Zresztą, proszę, oto przykład:

“Paris”:

Mało? Proponuję jeszcze posłuchać energetycznego kawałka “Jump In The Pool”:

oraz “On Board”:

Dla mnie słuchanie tego krążka to czysty hedonizm. A od kiedy obejrzałam parę nagrań z koncertów, marzę by mieć okazję ujrzeć na własne oczy z jaką werwą tańczą wokalista Ed Macfarlane i wtórujący mu na gitarze Edd Gibson oraz usłyszeć na żywo wyczyny perkusisty Jacka Savidge’a razem z drugim etatowym pałkarzem, Robem Lee. Panowie, przyjedźcie do Polski!

Anna Lenarcik



Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (28 głosów, średnio: 7,75 / 10)



Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert




 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.