21.12.2010 23:19

Autor: Mateusz Cudo

Dum Dum Girls – “Stiff Little Fingers”

Kategorie: Albumy zagraniczne, Recenzje

Wykonawcy:


dumdumsep2010.jpg Dum Dum Girls – “Stiff Little Fingers”
Hell, Yes! / 2010

DDG mimo wydania udanego debiutu nie zwalniają. Co jakiś czas pojawiają się limitowane edycje winyli, jest też w planach epka, która powinna ukazać się na początku przyszłego roku.

O ile “Jail La La” i “Bhang Bhang, I’m a Burnout” ukazały się nakładem cenionych amerykańskich marek – Sub Popu i Slumberlandu, to “Stiff Little Fingers” wydał włoski “Hell, Yes!”. Ten młody label z okolic Wenecji prowadzony przez konesera alternatywy – Marco Rapisadrę, od początku stawia na ambitne nowe zespoły. Były to do tej pory m.in. The Fresh and Onlys, Crocodiles, Tamaryn i Sisu. Dzięki takiej działalności każdy z europejskich fanów amerykańskiej sceny niezależnej ma szansę na szybkie i w miarę tanie zaopatrzenie się w rzadkie wydawnictwa bez konieczności zamawiania ich zza oceanu.

Muzycznie utwór “Stiff Little Fingers” nie ustępuje poprzednim dokonaniom grupy. Jest garażowo, ale nie mniej przebojowo. Harmonie wokalne to znak firmowy Kalifornijek z Dum Dum Girls. Podobnie jak surowe gitary, jednostajny bas i perkusja, które jednak nigdy nie nudzą, zawsze ujęte w oryginalną całość. Singiel przywołuje skojarzenia z wydaną swego czau przez Art Fag kasetką “Blissed Out”. Nie przypadkowo. Podobny klimat większej wolności twórczej przypomina żywiołowe koncerty, a różni się od dopracowanego w studiu debiutu “I Will Be”. Poza tym ’strona b’ 7-calowego winyla była również ostatnim utworem z tracklisty kasety. “Dream Away Life” to spokojna ballada, która pokazuje Dee Dee z innej strony. Jest marzycielsko, wolniej, co sprzyja nastrojowi tęsknoty za czymś dalekim, nieuchwytnym. Tym samym “D.A.L.” okazało się być dobrą puentą dla “Blissed Out” jak i opisywanego singla.

Wypada mieć nadzieję, że to dopiero początek wydawniczych sukcesów “Hell, Yes!”. I być może pojawi się przeciwwaga dla amerykańskiego monopolu wytwórń jak Mexican Summer, Slumberland czy In The Red. Na konkurencje dla Matadora czy Sub Popu nie ma póki co liczyć.

Mateusz Cudo

Przeczytaj nasz wywiad z Dum Dum Girls


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (3 głosów, średnio: 7,00 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.