19.06.2015 08:00

Autor: Jarosław Kowal

Dogs in Trees – “Pióra mew”

Kategorie: Albumy polskie, Recenzje

Wykonawcy:


Dogs in Trees – “Pióra mew”
Alchera Visions/2015

Mroki Trójmiasta.

Dark Independent to polskie określenie na muzykę, której wspólnym elementem jest ponura atmosfera. Nie ważne, czy to bardziej EBM, czy punk rock – liczą się mrok i niepokój. Lista tego typu rodzimych projektów nigdy nie była długa, ale w ostatnich latach większość z nich niemal całkowicie zredukowała działalność. Deathcamp Project i Controlled Collapse od dłuższego czasu milczą (zwłaszcza jeżeli chodzi o koncerty), Agonised By Love dokonało żywota, a La Santé (odłam DHM) obecny jest w Polsce tylko duchem, na stałe rezyduje natomiast w Szwecji. Na nowych twórców, którzy mieliby do powiedzenia więcej niż nieumiejętne powielenie skostniałych schematów czekałem dłużej niż na “10,000 Days” Tool, ale wreszcie zjawili się, a imię ich Dogs in Trees.

“Pióra mew” to pierwszy album zarejestrowany przez Pawła Goździewicza, którego podczas koncertów wspiera basista – Arek Książczak. Niemniej na przestrzeni pięciu lat ukazał się szereg EP-ek dokumentujących proces dochodzenia do wystarczająco charakterystycznego sposobu ekspresji, żeby ewentualne porównania rzadko pojawiały się automatycznie. Trzeba je na sobie wymusić w poczuciu recenzenckiego obowiązku zarysowania potencjalnym słuchaczom, z czym to należy spożywać. “Like+As+If” otwiera wydawnictwo bitami w klimacie wczesnego Nitzer Ebb, ale wrażenie trwa tylko chwilę, bo sekcja rytmiczna oraz partia gitarowa – którą równie dobrze mógłby skomponować Robert Smith – przechylają szalę ku goth rockowej stylistyce. Z perspektywy całych pięciu minut i siedemnastu sekund nie da się jednak opisać tego utworu zaledwie jedną fiszką, dzieje się tutaj zbyt wiele. To mój ulubiony moment “Piór mew”, ale poziom jest bardzo wyrównany i nawet jedna minuta albumu nie została zmarnowana.

W “Seabed” na pierwszy plan wysuwa się elektronika, a w połączeniu z wyraźną linią gitarową powstaje kawałek, który mógłby trafić na wybitną ścieżkę dźwiękową do fatalnego filmu “Spawn”. Sądząc po samych przymiotnikach, moglibyście odnieść wrażenie, że to duża różnica w stosunku do wcześniejszego utworu, ale Goździewicz artykułuje słowa w tak specyficzny sposób, że nawet kolejne, bardzo nastrojowe i minimalistyczne “Enough” nie odstaje od reszty materiału. Kompozycyjnie jeden z ciekawszych fragmentów “Piór mew” to “Unless”, które od początku do końca utrzymane jest w hipnotycznym, niemal modlitewnym klimacie, lecz w pewnym momencie (trzeba uważnie śledzić dźwięki, żeby go wyłapać) staje się bardziej dyskotekowe niż rytualne. Gitara zostaje tutaj niemal kompletnie pożarta przez mechaniczny bit, a dodatkowym elementem odczłowieczającym jest zniekształcenie głosu powtarzającego krótką frazę. Esencją krążka jest natomiast “Teraz i jutro”, które od otwierającego riffu sugeruje, że zostaniemy zabrani w rejony The Sisters of Mercy czy Bauhaus. Tamte zespoły wiedziały, jak tworzyć przebojowe kawałki w nieprzebojowym czasie (np. “Dominion/Mother Russia” albo “Bela Lugosi’s Dead”) i Dogs in Trees również ma to wyczucie. Największą zaletą jest jednak tekst w języku polskim, po którym słuchacz nie musi czerwienić się ze wstydu za autora, co wciąż nie zdarza się często.

Długo czekałem na solidne polskie wydawnictwo subtelnie uderzające w melancholijną czułość słuchaczy, ale nie spodziewałem się, że ktoś porwie się na tak wielowątkową i jednocześnie spójną muzykę. “Pióra mew” to w swojej kategorii jeden z najciekawszych albumów, jakie w ostatnich latach nagrano w Polsce.

Jarosław Kowal


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (3 głosów, średnio: 9,33 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.