17.10.2014 09:30

Autor: Kasia Matuszyńska

Czesław Śpiewa – “Księga Emigrantów. Tom 1″

Kategorie: Albumy polskie, Recenzje

Wykonawcy:


Czesław Śpiewa – “Księga Emigrantów. Tom 1″
Mystic Production/2014

Odważnie o Polakach przebywających na obczyźnie.

Od ostatniego albumu Mozila minęły trzy długie lata. Przez ten jednak czas o muzyku świat nie zapomniał, a wręcz przeciwnie. Czesław został jurorem jednego z talent show i można pokusić się o stwierdzenie, że z alternatywnego muzyka stał się celebrytą.

Na najnowszym albumie zabrzanina znalazło się trzynaście kompozycji. Płyta “Księga Emigrantów. Tom 1″ to album koncept, w całości poświęcony Polakom przebywającym na obczyźnie i ich relacjach ze swoją ojczyzną. Mocne teksty autorstwa Michała Zabłockiego zmuszają do dyskusji i chwili refleksji. W obecnych czasach w jakich przyszło nam żyć, wolne granice i swoboda migracji są czymś normalnym i chętnie z tych udogodnień korzystamy. Negatywnym skutkiem ubocznym staje się jednak łatwiejsze zagubienie swojej narodowej mentalności w globalnym świecie.

Czesław wyśpiewuje, że nienawidzi Polski, doradza jakiego męża szukać poza ojczyzną, w innym utworze jasno instruuje, jak na emigracji żyć. W każdej z piosenek czuć autentyzm, sam Mozil jest emigrantem wędrującym pomiędzy Polską a Danią. Artysta porusza około patriotyczne wątki, które dokłada do palącego się jak ogień tematu narodowych uczuć.

Poza warstwą słowną, estetyka muzyczna pozostała niezmieniona, dalej jest lekko karykaturalnie, swawolnie i dynamicznie. Piosenek dobrze się słucha, tak po prostu, bez nadęcia i większego zaangażowania. Dobrze jest poznać zdanie Mozila i Zabłockiego, ale na trwałe przywiązanie do “Księgi Emigrantów. Tom 1″ bym nie liczyła.

Katarzyna Matuszyńska


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (13 głosów, średnio: 4,46 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.