28.04.2010 22:16

Autor: Łukasz Stasiełowicz

Anoushka Shankar – “Red Sun”

Kategorie: Utwory, zagraniczne

Wykonawcy:


Anoushka Shankar – “Red Sun”

Przyrodnia siostra Nory Jones w bardziej dla zachodniego świata egzotycznym wydaniu.

anoushka-shankar.jpg Anoushka Shankar jest córką słynnego Raviego, mistrza gry na sitarze. To do niego udawał się George Harrison, by doskonalić swoje umiejętności gry na indyjskim instrumencie. Inspiracja ewidentna na późniejszych nagraniach legendarnych The Beatles. Anoushka przyszła na świat, kiedy jej ojciec miał już 61 lat. Wcześniej bo w 1979 (w innym związku Raviego) urodziła się Geethali Norah Jones Shankar, która jednak stosunkowo szybko zredukowała swoje pierwotne nazwisko do Norah Jones. Zawiłość historii rodzinnej może przypominać Modę na sukces. Siostry utrzymują kontakt i choć twórczość obu określana bywa jako “nudna”, różni się drastycznie. Anoushka kontynuuje sitarową tradycję poprzez występy z ojcem ale także i solo. Początkowo jej muzyka była odbierana jedynie przez hermetyczne grono, przełomem był album Rise, z którego pochodzi prezentowany utwór. Eklektyzm i odejście od “sitarcentryzmu” przyczyniły się do powiększenia grupy docelowej. Kolejny krążek nagrany wspólnie z Karshem Kalem stanowi kolejny krok ku dehermetyzacji, wśród gości znaleźli się Sting, Ravi Shankar oraz Norah Jones. Do (przynajmniej) końca pierwszej dekady XXI wieku instrumentalistka poświęci się koncertowaniu.

Łukasz Stasiełowicz


Oceń utwór dnia:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (15 głosów, średnio: 8,33 / 10)


Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.