22.07.2010 00:09

Autor: Łukasz Stasiełowicz

Amanda Palmer – “Amanda Palmer Performs the Popular Hits of Radiohead on Her Magical Ukulele”

Kategorie: Albumy zagraniczne, Recenzje

Wykonawcy:


amanda-palmer-performs.png Amanda Palmer – “Amanda Palmer Performs the Popular Hits of Radiohead on Her Magical Ukulele”
Wydanie własne/2010

Przerost tytułu nad treścią.

Ekscentryczna persona, jaką niewątpliwie jest Amanda Palmer, postanowiła raz jeszcze zaszokować. Porwała się na kompozycje Radiohead. I choć już podczas koncertów zaskakiwała różnorodnymi wykonaniami utworu “Creep”, to mało kto podejrzewał, iż przerodzi się to w studyjną EPkę z kilkoma innymi coverami. Fani brytyjskiej formacji już przed premierą mieli w większości ambiwalentne odczucia względem tego pomysłu. Po premierze mogą natomiast śmiało powiedzieć “a nie mówiliśmy”.

Na wydawnictwie znalazły się piosenki znane z pierwszych płyt Radiohead: Fake Plastic Trees, High and Dry, No Surprises, Idioteque, Exit Music (For a Film), a także Creep razy dwa. Sam tytuł zezwala na domysły, że kompleksowość poszczególnych kompozycji została poddana symplifikacji. Ukulele tu, ukulele tam. Inkrustacje ograniczają się zazwyczaj do pojedynczych dźwięków pianina. Wyjątek stanowi Exit Music (For a Film), przy którym do Palmer dołączyli Chester Lyndon oraz utalentowana wiolonczelistka Zoë Keating. Cover ten jest uznawany zresztą przez wielu za jedyny wart uwagi spośród zgromadzonych na omawianym wydawnictwie.

Wokalistka potrafi wytrzymać na bezdechu całkiem długo. Problemem jest jednak częstotliwość darcia. Tak jakby Amerykanka nie potrafiła inaczej zrekompensować biedy instrumentalnej. A, że bez krzyku obejść się może udowadnia w spokojnym High and Dry. Ze względu na dynamikę i wyjątkowe dopracowanie atmosfery wyróżnia się Idioteque, jak słychać nie bez przyczyny utwór wybrany na singiel promujący EP.

Amanda Palmer doskonale odnajduje się w stylistyce kabaretowej, utwory Radiohead już nie. Sposób akcentowania kolejnych fraz uświadamia słuchaczowi, iż ma do czynienia z dowcipem. Jakiej jakości? Można przekonać się o tym osobiście zapętlając na przynajmniej 30 minut wykonanie Creep w Pradze. Połączmy się w…

Łukasz Stasiełowicz


Oceń album:


zabronione przez Konwencję Genewskączy jest na sali lekarz?droga przez mękęciężko przebrnąćmogło być gorzej, ale lepiej teżwitamy po jasnej stronie księżycahigh five!jizz in my pantsbogiJohn Lennon może tylko pozazdrościć (6 głosów, średnio: 4,67 / 10)Dodaj komentarz

Piotr Rogucki- ogldaj minikoncert
 

Uwolnij Muzykę - muzyczny serwis internetowy, muzyka alternatywna, polska muzyka, teledyski, wideoklipy, recenzje, wydarzenia muzyczne.

Copyright © 2008-2016 Uwolnijmuzyke.pl . Wszelkie prawa zastrzeżone.